İstanbul Gurmeleri

İstanbul Gurmeleri’nden Taktire Şayan Bulunan Sokak Lezzetleri

İstanbul denince akla büyük bir kaos gelir önce. Trafiği yoruculuğu iş stresi de cabası. Bu tarafından bakılınca meğer İstanbul’da yaşamak ne zormuş diyen İstanbul’da yaşamamış insanları duyar gibiyim. Bakın bakalım İstanbul’dan şikayetçi olup terk edebilen var mı? Varsa da bir avuç insandır memleketini özlemiştir gelir onlar da yakında. Ayrı bir cazibesi vardır İstanbul’un sokağı insanı yemeği her şeyi bağımlı eder insanı. Yemek demişken sokak aralarında gezerken burnunuza inceden gelen döner kokusu aç olmasanız dahi canınızı çektirmeye yetecekte artacak bile o kadar kesin söylüyorum. İstanbul sokak lezzetlerine yakından bakalım isterseniz.

Balık ekmek: Her İstanbul konulu filmde en az bir kere gördüğümüz sokağın müdavimleri balık ekmekçiler. Kokusunu alınca bile acıktırıyor. Nerede yenir: Eminönü

Midye dolma: Akşam yemeği yenmiş dinlenilmiş ve gece yürüyüşüne çıkılmış hani hafif miden kazanır ya hah tam o an sokak midyecileri imdada yetişir. Tezgahın başında sayısız midye yersin eve bile götürmeden poşetin midye kabuklarıyla dolar. İstanbul’da en lezzeti midye dolma Beşiktaş Çarşı’da, Bostancı sahilde, Taksim’de yenir.

Kokoreç: Avrupa Birliği sürecinden geçmemiş bir lezzet olmasına rağmen bir efsanedir kokoreç. Kokoreçi bizden alabilirler ama bizden kokoreçi alamazlar. O kadar severek yiyoruz. İstanbul’da en iyi kokoreç Çengelköy Kokoreççisi, İstinye Düldül Kokoreç, Ortaköy kokoreççileri ve sokak arası seyyar kokoreççileri.

Döner: Daha çok dükkanlarda görsekte listeye almadan edemeyiz döneri. Çok canımız çeker ama tokuzdur çeyrek yeriz çok açızdır iki yarım yeriz her modumuza uyar döner. Yalnız dikkat etmekte fayda var et şakaya gelmez. İstanbul’da en iyi döner Beşiktaş Karadeniz’de, Kavacık’taki Bayramoğlu’nda, Ataşehir’deki Tatar Salim’de yenir.

Simit Peynir:En güzel kahvaltıdır simit peynir hiçbir sokak hiçbir cafe geçemez sokakları! Yanında da termos çay varsa eğer mükemmel bir öğündür. İstanbul’da en iyi simit, denizi gören bir yerde, Anadolu’da ya da Avrupa’da seyyar satıcılardan yenir.

Bardakta mısır: Etrafta dolaşmaktan bitap düşmüş halde çok az karnın kazınır ya hani o an kurtarıcı bir şeyler ararsın o tam olarak bardak mısırdır işte. Ne karnını şişirir ne ağır gelir. Harika bir atıştırmalıktır mısır.

Kestane kebap: Kese kağıdında verirler hala sıcakken. El yakar ama biraz beklersen kabuğundan çıtır çıtır öyle güzel çıkar ki bütün halde ağza atar keyfine varırsın.